YEKAD - Yek Adım Eğitim ve Dayanışma Derneği

0312 332 32 61

18.07.2016 Tarihli Basın Bildirisi

18.07.2016 Tarihli Basın Bildirisi

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde filizlenen ve hizmetleriyle yalnızca kendi bulunduğu yere değil sınırları aşarak birçok insana dokunan YEKAD daha önce de birçok projeler geçirmiş ve topluma hizmetlerde bulunmuştur.

Bunların başlıcaları

  • Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan Girişimci Kadınları Geliştirme
  • İçişleri Bakanlığı’ndan Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi
  • Kültür Bakanlığı’ndan Kına Geceleri
  • Kültür Bakanlığı’ndan Geleceğin Ebruli Günleri
  • Çocuklarımız ve Geleneksel Oyunlarımız
  • 5 Defada Kültür Şenliği

yaparak ve bunun gibi bir çok projeye imza atarak toplumun değerlerine uygun imar edilmesinde kültürümüzün aktarımında katkıda bulunarak hayatın içinde bir yaraya merhem olmayı amaçlayan bir dernektir.

Mobil Okul Projesi ise; ilk defa Yenimahalle’de filizlenmiş daha önce tecrübe edilmiş faydaları ve sonuçları oldukça olumlu görüldükten sonra bunu bütün Türkiye’ye neden uygulamayalım sorusuyla beraber yeniden alevlenmiş projedir. Mobil Okul Projemizde birçok konuda eğitimler vererek kadınlarımızın bilinçlenmesi, nitelikli hale gelmesi, çocukların imarında daha bilgili, daha kültürlü, daha fazla farkındalık düzeyi yüksek olan kadınların oluşturulması amaçlanmıştır. Bu projemizde içinde bulundukları şartlardan dolayı bu tür eğitimleri alamamış kadınlarımızın ayağına eğitim hizmeti götürerek çocuklarımızın toplumumuzun imarında ve harcındaki katkısı en büyük olan kadınlarımızın bilgisini farkındalığını arttırıp Ülkemizin manevi ve kültürel gücüne katkıda bulunmak istiyoruz. Programımız Başbakanlık Tanıtım Fonu ile karşılanan bütçeyle yürütülmektedir. 81 ilde, İlçelerde ayak basmamış yer bırakmak istemiyoruz. Bu projeyi profesyonel hizmet alarak planlı ve stratejik bir şekilde yürütüyoruz. Ankara dışındaki Anadolu’ya ilk adımımızı Adıyaman ile atıyoruz. Bunun için Adıyaman’ın, bizlerin nazarında da çok farklı ve değerli bir yeri olacaktır. Bundan sonraki ilimiz Bitlis olacaktır. Arkasından 2 ilimizin sonuçlarını analiz edilip değerlendirildikten sonra diğer iller içinde yeniden bir yapılanma oluşturmayı hedeflemekteyiz. Dileriz ki bütün Sivil Toplum Kuruluşları ülkemizin gücü insanlarımızın eğitimleri için çok daha çaba göstersinler. Biz YEKAD olarak bu çabayı elimizden geldiğince daha fazlasını yaparak sürdürmeyi düşünüyoruz. Bizler Devletin bazen yetişemediği bazen her şeyi Devlet yapsın mantığı değil hepimiz bu toplumun bir bireyi olarak hepimiz bu toplumun bir yarasını iyileştirmeliyiz mantığıyla yolu çıkarak Devletimize, Milletimize destek olmayı amaçlamış bir kuruluşuz. Bu desteği Başbakanlığımızdan da alarak şimdi buradayız ve Anadolu’nun birçok yerine de bu hizmeti de götürmeyi hedeflemekteyiz.

Adıyaman ilinin bize vermiş olduğu bütün mülkü amirlerin, siyasetçilerin, sivil toplum örgütlerinin sizlerin bize vermiş olduğu desteklerden basınımızın bize vermiş olduğu desteklerden dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz. Umarım çalışmaları birlikte yakından izlemiş olacağız.